Apps for All kids

30.08.2013 г.
Наблюдава се главоломна тенденция за нарастване на употребата на детски образователни приложения за Андроид, като най-висока популярност бележат игрите във възрастовата група от 2-5 и 6-9 годишните. Интересното е, че във възрастовата група от 2-5 години предпочитанията на децата от двата пола са сходни и са насочени към игри като „Забавно броене”, „Учене на буквите с животните” и тн. В същото време представителите на групата 6-9 години се отбелязват обособяване на собствени вкусове, като момчетата предпочитат приложения като „Математика срещу зомбитата”, докато момичетата се ориентират към игри, развиващи естетичекия и дизайнерски усет. 12.07.2013 г.
Проучване проведено сред родителите на децата в 79то ОДЗ „Слънчице” показва, че най-популярната игра сред децата от 1ва до 4та група е играта iZoo™By VEREO JSC. Приложението възпроизвежда по забавен начин звуци и картинки от природата, запознавайки децата с представители на животинския свят, обособени по географски показатели. Директорката, г-жа Елеонора Стоименова, споделя; „ Жалко е, че повечето приложения, популярни сред децата, са разработени от чуждестранни фирми. 08.06.2013 г.
Най-популярният център за изучаване на английски език за деца и бебета, Helen Doron, разполагащ със 7 филиала на територията на София, смята да започне политика по активно насърчаване употребата на образователни за изучаването на английски език.Според Албена Захманова, мастър франчайзър на центъра ”Проблемите при езиковите обучения са многопластови и се коренят не само в пасивното преподаване на езика в повечето учебни заведения, което не спомага за активното ангажиране на вниманието на детето, но и в липсата на правилно произношение от страна на преподавателите”. 21.05.2013 г.
Изследване проведено от Канадски психолози от канадския университет Ватерло в Онтарио показва, че плюсовете от употребата на образователни приложения за деца са многобройно повече от минусите. Не само децата, но и родителите им могат да се възползват от многобройните предимствата от употребата на приложенията , стига децата да играят в определените за това часове и да не надвишават. 21.05.2013 г.
Според М. Михалкова, възпитател в предучилищна група в елитна столична детска градина, играта детето може да прояви самостоятелност повече, отколкото в която и да е друга дейност. То само избира игрите си, играчките, различните материали за игра, само построява игровите сюжети, в които се отразява околният живот, поставя си цел и решава с какви средства ще я осъществи, избира другарите си по игра Като цяло игровата дейност е обусловена до голяма степен от активността на самите деца, от тяхната любов към играта, в нея често възникват самодейни форми на детски живот. Известно е колко голямо е влиянието на играта върху всестранното психическо развитие на детето: върху неговите чувства, въображение, мислене, реч, волеви черти и други психически процеси.